Największym gadem na Ziemi jest Krokodyl różańcowy (ok.1 tony)
Krokodyl różańcowy (Crocodylus porosus) – gatunek gada z rodziny krokodyli właściwych (krokodylowatych). Jest największym współcześnie żyjącym gadem.
Opis
- Występowanie
- Indie, Sri Lanka, Azja Południowo-Wschodnia, Filipiny, Północna Australia, Cejlon, Sumatra, Jawa, Borneo, Fidżi.
- Biotop
- Najczęściej przebywa niedaleko ujść rzek do morza. Potrafi żyć w słonej wodzie i często wypływa na pełne morze.
- Wygląd
- Na głowie ma dwa rzędy okrągławych kostnych narośli ciągnących się od krawędzi oczu do otworów nosowych, które przypominają paciorki różańca. Grzbiet ciemnooliwkowy, przechodzący poprzez zielone, brunatne, ciemnoplamiste do prawie czarnego, brzuch żółtawy.
- Rozmiary
- Długość ciała dorosłych osobników to na ogół 4-5m (rekordowe samce mogą mieć nawet 7m). Masa ciała samców – do 1 tony.
- Pokarm
- Ssaki, ptaki, gady, a nawet ludzie. Na swe ofiary, podobnie jak krokodyl nilowy, czatuje zanurzony u wodopojów. Schwytaną zdobycz uśmierca za pomocą ogona oraz topiąc ją. Jest on jednym z najgroźniejszych dla człowieka gatunków krokodyli. W nocy wychodzi na ląd odchodząc na znaczne odległości od wody atakując każde spotkane zwierzę, również człowieka. Co roku odnotowuje się przypadki ataków na ludzi, z tego też powodu stały sie one postrachem wśród ludności tubylczej.
- Rozród
- Samica składa w gnieździe 25-50 sztuk jaj z dala od wody. Gniazda są kształtu kopcowatego, utworzone z liści i pędów roślin. Średnica gniazda dochodzi do 7 m przy wysokości do 1m. W gnieździe, wśród gnijących części roślin temperatura wynosi ok. 32 °C. Co roku samica buduje nowe, zawsze w tym samym miejscu gniazdo.
- Inteligencja
- Dr Adam Britton odkrył, że mimo mózgu stanowiącego mniej niż 0,05% masy ciała, krokodyle te są inteligentnymi zwierzętami, potrafią bowiem uczyć się szybciej niż szczury.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz